Podczas spotkania informacyjnego Stowarzyszenia CCUS Poland w dniu 25 lutego 2025 roku omówione zostały dwa strategiczne projekty, które będą miały kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju technologii CCUS w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Oba projekty są aktywnie wspierane w ramach Stowarzyszenia CCUS Poland. Zachęcamy również Państwa do wyrażenia poparcia w ramach trwających konsultacji publicznych.
Projekt BaltiCO2Net (prezentacja)
Podczas spotkania Stowarzyszenia CCUS Poland Szczepan Polak z Equinor ASA przedstawił projekt BaltiCO2Net, który ma na celu stworzenie wielomodalnej, transgranicznej infrastruktury transportu i składowania CO₂, wspierającej dekarbonizację regionu Morza Bałtyckiego. Sieć obejmuje 17 inicjatyw wychwytu dwutlenku węgla i zapewni infrastrukturę transportową o przepustowości około 23 Mt CO₂ rocznie, obejmując pięć państw członkowskich UE. Projekt przewiduje wykorzystanie terminali przeładunkowych, transportu CO₂ różnymi środkami (rurociągi, transport morski i lądowy) oraz jego składowanie w podziemnych formacjach geologicznych, m.in. w Kalundborg w Danii. Wniosek o wpisanie BaltiCO2Net na listę PCI został złożony w grudniu 2024 roku, a decyzja Komisji Europejskiej jest spodziewana w listopadzie 2025 roku.
Projekt ECO2CEE (prezentacja)
Podczas swojego wystąpienia Agnieszka Baran z ORLEN S.A. zaprezentowała projekt ECO2CEE, realizowany przez konsorcjum ORLEN S.A., Holcim Polska S.A., Air Liquide Polska Sp. z o.o. i ORLEN Lietuva S.A. Jego celem jest rozwój infrastruktury transportu CO₂ w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem budowy morskiego terminala przeładunkowego w Gdańsku. Terminal ten umożliwi eksport skroplonego CO₂ do miejsc sekwestracji na Morzu Północnym. Projekt został wpisany na listę PCI/PMI w 2021 roku i jest obecnie w fazie studiów wykonalności finansowanych z funduszu CEF Energy. Wniosek o umieszczenie ECO2CEE na drugiej liście PCI/PMI został złożony w grudniu 2024 roku, co pozwoli na dalsze starania o finansowanie etapów projektowych i inwestycyjnych w latach 2026–2027. Decyzja Komisji Europejskiej dotycząca przyznania statusu PCI ma zostać ogłoszona w listopadzie 2025 roku.